905/317
Jonas Hulsten (f. 1742, d. Stockholm 1794)
Gustaviansk kommode indlagt med parquetteri og blomster af frugt træ, beslag og greb af forgyldt messing, plade af Ölandsten. Sign. J. Hulsten. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 86. B. 108. D. 53.
Litteratur: Torsten Sylvén, Mästarnas möbler, Stockholm 1996. p. 186–191.
Møbler, kunsthåndværk og tæpper, 1. december 2021
Vurdering
Hammerslag