Poul Hundevad (f. Ågård 1917, d. Askov 2011)
Et sæt på syv stole med stel og ryglæn af Rio-palisander, sæder med lys uld. Model 30. Udført hos Poul Hundevad, Vamdrup. (7)
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. En stol med ridser på bagben. Let falmet. Sæder med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 9. august 2016
12 bud