Kinesisk famille verte vinkande af enamel sur biscuit dekoreret i farver. Siderne med granatæble og fersken kartouche heri De udødelige med tjenere omgivet af drager, sommerfugle og blomsterslyng på grønspættet grund. Qing, 19. årh. H. 30 cm.
Afslag ved hank, tud mangler bånd til håndtag, håndtag repareret og med afslag. Mangler låg. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Asiatisk kunst, 29. november 2019