2142/​1

Heinrich Hansen (f. Haderslev 1821, d. Frederiksberg 1890)

Interiør fra Clausholm. Sign. H. H. Clausholm 88 . Olie på lærred. 42×43.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 410, 1980 nr. 73.

Mindre krakeleringer. Lærredet er dubleret. Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag