2142/1
Heinrich Hansen (f. Haderslev 1821, d. Frederiksberg 1890)
Interiør fra Clausholm. Sign. H. H. Clausholm 88 . Olie på lærred. 42×43.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 410, 1980 nr. 73.
Mindre krakeleringer. Lærredet er dubleret. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag