2118/526
Fritstående 2,5 personers sofa med ben af bejdset bøg. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med gråblåt møbelstof. Model 1668. Udført og mærket hos Fritz Hansen. 1940'erne. L. 178.
Litteratur: Katalog fra Fritz Hansen 1942, s. 19. samt Fritz Hansen katalog 1951, s. 71.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med pletter.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud