2310/​5

Billardbord af kvartstørrelse med kanter af mahogni. Medfølgende tre kugler (to hvide og en rød), kegler og køer, heraf den ene med dronning Alexandrine af Danmarks kronede monogram med dato for Dronningens fødselsdag 23·12·1939. Indgraveret på plakette “Københavns Billard CO, I. G. Schwartz & Søn A/S, Sværtegade 3 - København K”. 20. årh.s begyndelse. H. 80. L. 190. D. 104.

Et “kvarter” billardbord blev med et ældre udtryk også kaldt for et “dame billardbord”.

Proveniens: Dronning Alexandrine af Danmark (1879–1952), Christian VIII's Palæ på Amalienborg, og i al fald køen med monogram var en fødselsdagsgave til Dronningens 60-års fødselsdag i 1939; herefter hendes søn og svigerdatter, Arveprins Knud (1900–1976) og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995), Christian VIII's Palæ på Amalienborg; derefter deres søn, Hans Excellence Ingolf Greve af Rosenborg (f. 1940) til i dag.

Dette værk er en del af vores Tema: H.E. Ingolf Greve af Rosenborg

Brugstegn.

Ældre malerier, møbler og varia, 6. marts 2023

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK