2009/922
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Liljen”. Et sæt på syv spisebordsstole, med stel af stål. Skaller med forskellige lakeringer i sorte, grå og bordeaux nuancer. Model 3108. Formgivet 1969. Udført hos Fritz Hansen. (7)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og afslag. Stolene kræver ny maling. Et sæde ikke fastgjort til stel, mangler skruer. Fire kapsler under sæder mangler.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud