1413/861
Dansk møbeldesign
Gyngestol af lakeret bøgetræ med aftagelige gænger, sæde og ryg med rød/grøn stribet uld. 1930erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere betræk. Enkelte pletter.
Moderne kunst og design, 25. marts 2014
Vurdering
Hammerslag