2103/298
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvidemaljeret skive med sorte romertal og små sekunder, støvkapsel af guld mærket No 168180 Syst. Glashütte, kapsler og værk mærket 168180. 1890'erne. Vægt ca. 82 g. Diam. 5. Urkæde af sort snøre og forgyldt metal medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Graveret på front og bag.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
31 bud