1921/1501
Kinesisk “Nine Peaches” vase af porcelæn dekoreret i farver, mærket Qianlong. 20. årh. H. 54 cm.
Base af træ medfølger. Proveniens: Hjembragt fra Kina i 1960-erne
Firing defekts. Few chips to the glaze especially at top rim. Base skæv og gået fra hinanden. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 23. maj 2019
Vurdering
Hammerslag
25 bud