1947/140
Georg III vinkøler af eg og rodtræ med skuffe, sider med ringhanke af messing, claw & ball ben med skæringer, indsats af kobber. 20. årh.s begyndelse. H. 47. L. 27. B. 27.
Indsats med brud og reparationer samt aflejringer og ir. Revner i finéren. Mindre finérskader og -reparationer. Vandskjolder. Brugsslitage. Ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag