2432/​516

Snorre Stephensen (f. 1943)

To vaser og en skål af hhv. grå og hvid stentøjsmasse. Dekoreret med polykromt glaserede blomster- og bladmotiver samt transparent glasur. Sign. monogram. Kgl. P. Cylindrisk vase: H. 12. Diam. 9,5. Vase med smal munding: H. 11,3. Diam. 11. Skål: H. 9,7. Diam. 13. (3)

Litteratur: Leif Lautrup-Larsen: “Stentøj - Den kongelige Porcelainsfabrik”, nærværende cylindriske vase afb. s. 316.

Nogle glasurkrakeleringer.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?