1927/​166

George III standur i kasse af mørkbejdset egetræ. Værk med månefase, sekund- og datoangivelse. Sign. Taylor, Bridgmore. England, 18. årh.s slutning. H. 230.

Revne i soklen (se foto). Desuden almindelige brugs- og alderstegn. Lodder, pendul og nøgle medfølger. Bemærk venligst: Bruun Rasmussen garanterer ikke for urets funktionsduelighed.

Ældre malerier og møbler, 1. juli 2019

Ure ▸ Standure

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.200 DKK

1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK