1927/166
George III standur i kasse af mørkbejdset egetræ. Værk med månefase, sekund- og datoangivelse. Sign. Taylor, Bridgmore. England, 18. årh.s slutning. H. 230.
Revne i soklen (se foto). Desuden almindelige brugs- og alderstegn. Lodder, pendul og nøgle medfølger. Bemærk venligst: Bruun Rasmussen garanterer ikke for urets funktionsduelighed.
Ældre malerier og møbler, 1. juli 2019
Vurdering
Hammerslag