1649/1729
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, støvkapsel af forgyldt metal, lys urskive med forgyldte visere og timemarkører. 20. årh.s begyndelse. Vægt ca. 76 gr. Diam. 5,1. Medfølgende æske og urkæde af forgyldt stål.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Gravering. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 8. december 2016
Vurdering
Hammerslag
13 bud