2139/862
Et par armstole med frisvingerstel af forkromet stål. Armlæn af bøg. Ryg med flet. Senere sæde og sædehynde betrukket med kanvas. Udført hos Fritz Hansen, 1930'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og nogle samlinger med mellemrum. Senere sædehynder og sæde. Rust.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud