Erik Hoppe (f. Ødis 1896, d. Kvam, Norge 1968)
Figur i Søndermarken, København, ca. 1960. Usign. Olie på lærred. 57×66.
Proveniens: “Klasssisk Modernisme”, Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 383, København, 1989, kat. nr. 83, gengivet i farver side 81.
Original stand. Værket er konserveret/restaureret i 2000 hos Hacke Artcare, Århus. Lærredet er dubleret med forstærkning langs kanterne. Generelle - men stabile - krakeleringer på billedfladen.
Moderne kunst og design, 7. februar 2023
14 bud