80/​827

F. C. Kiærschou (b. Copenhagen 1805, d. s.p. 1891)

Udsigt over bakket landskab ved Silkeborg. Maleri. Sign. F.C. Kiærschou. 35×47. På bagsiden betegnet: Parti fra Silkeborgegnen.

Udstillet Charlottenborg 1852. Proveniens: Kaptajn Köbke. Afbildet side159

Auction

Paintings, Drawings and Prints, 31 January 2002

Category
Estimate

5,000 DKK

Sold

Price realised

5,500 DKK