80/827
F. C. Kiærschou (b. Copenhagen 1805, d. s.p. 1891)
Udsigt over bakket landskab ved Silkeborg. Maleri. Sign. F.C. Kiærschou. 35×47. På bagsiden betegnet: Parti fra Silkeborgegnen.
Udstillet Charlottenborg 1852. Proveniens: Kaptajn Köbke. Afbildet side159
Auction
Paintings, Drawings and Prints, 31 January 2002
Category
Estimate
Sold
Price realised