Johannes Grenness (f. Drammen 1875, d. København 1963)
Portræt af en dreng. Sign. J. G. 15. Kul på papir monteret i passepartout. Lysmål 40×39. Portræt af en yngling. Sign. J. Grenness 5/1 24. Kul på papir. Lysmål 61×47. (2).
Førstnævnte udstillet: Munkeruphus, udstillingen “Johannes Grenness - Lysets Mester” 2003 nr. 307.
Proveniens: Kunstneren og dennes efterslægt til i dag.
Papiret er gulnet. Enkelte mindre misfarvninger og mindre ridser. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020