Jean Fautrier (f. Paris 1898, d. Chatenay-Malabry 1964)
“Figure 4”, 1940. Sign. Fautrier, 1/9. Patineret bronze på granitsokkel. H. 8. L. 17. D. 10,5. H. inkl. sokkel 11.
Proveniens: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, Sverige (label i bunden). Proveniens: Privatsamling, Sverige. Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 761, København, oktober 2006, kat. nr. 33. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018