2040/​204

Langløbet halvskæftet jernbeslået flintlås jagtriffel ca.1820–40 med engelsk East India Company pistollås. Kolben med pistolgreb har netskåret hals, låsen holdes af to skruer uden underlagsskiver og er mærket stående løve samt kronet 3, piben i falsk damascering er stålskåret ved krudtkammeret og ved mundingen og let indlagt med guld, længden er ca. 108,5 cm. i kaliber ca. 17 mm. riflet med 9 smalle riffelgange . Piben fastholdes bagtil af enkelt engelsk skyder uden underlagsskiveog ladestokken i jern fastholdes af tre runde rørkner, hvoraf de to er loddet på skinnen under piben. (1)

Riflen er antagelig fremstillet i Indien.

Alt jern plettet og anløbent, flis mangler ved svansskruebladet. Det meste af pibens forgyldning afslidt.

Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.600 DKK

(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK