899/​44

Vilhelm Hammershøi (f. København 1864, d. sst. 1916)

Vilhelm redder en papegøje i et træ på Frederiksberg Allé. Sign. V. 1873. Bly på papir. Bladstørrelse 20×17.

På bagsiden har Vilhelm Hammershøis mor Frederikke Hammershøi skrevet: Med bly: Vilhelm paa Fangst efter en Papegøje, Frederiksberg Allé. Sommer 1873. tegnet af Vilhelm 1873. Med pen: “Vilhelm befrier en Papegóje. som er bleven hængende idet en kjæde, som den havde om Benet havde slynget sig om en Kvist paa et Træ i Frederiksberg Allé. Mange Tilskuere samles.”

Hammershøis mor havde en usvigelig tro på sønnens kunstneriske talent, helt tilbage fra hans allertidligste barndom, og hele livet igennem samlede hun stort set al materiale af og om sønnen; børnetegninger, avisudklip, regnskab over hans tegneundervisning m.m., i flere scrapbøger. Meget af dette materiale er i dag på Den Hirschsprungske Samling.

Fra 1871 og indtil han i 1891 bliver gift med Ida Ilsted bor Vilhelm Hammershøi med hele sin familie: forældre, søskende, mormor (enkefru Rentzmann) og tjenestefolk i en villa på Frederiksberg Allé 34 (i dag nr. 58–60).

Proveniens: Museumsinspektør Harald Olsens samling. Herefter nedarvet i familien.

Harald Olsen var museumsinspektør ved Statens Museum for Kunst 1949–83 og gode venner med Alfred Bramsens datter, Karen Bramsen (1877–1970) og dennes mand Gustav Falck (1874–1955), der fra 1925 til 1930 var direktør for Statens Museum for Kunst. De fleste værker af Vilhelm Hammershøi i Harald Olsens samling er sandsynligvis erhvervet direkte fra Karen Bramsen.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

15.000–25.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK