2448/579
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Stor flaskefomet vase af chamottestentøj modelleret i oval form med indridset reliefdekor. Dekoreret med transparent grågrøn glasur. Sign. E.ST.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 34,5. B. 20,5. D. 17,5.
2. sortering - ellers intet at bemærke.
Vurdering
802372 |