2149/8516
Russisk maler, 19. årh.s første halvdel
Russisk ikon forestillende Skt. Tsaritsa Elena holdende tallerkenen med søm fra Jesu Korsfæstelse. Usigneret. Olie på lærred. 100×45.
Lærredet er dubleret og restaureret, bl.a. flere ældre afskalninger og krakeleringer samt senere retoucheringer.
Russisk tema, 6. december 2021
Vurdering
Hammerslag