1946/395
Rasmus Christiansen (f. Bjertrup v. Skanderborg 1863, d. København 1940)
Græssende køer, antageligt ved Hjarbæk Fjord. Sign. R x Chr. 1926. Olie på lærred. 39×53.
Lærred bør strammes op. Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag