1947/​511

Alev Ebüzziya Siesbye (f. Istanbul 1938)

Cirkulær skål af stentøj dekoreret med transparent grå samt hvid glasur. Øverste kant med mørkebrun glasur. Sign. alev. Kgl. P. Unik. H. 13,5. Diam. 24,5–25,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. 4. sortering. Signatur og bølger på undersiden efterfølgende opmalet ovenpå oprindelig signatur. Brændingsrevne synlig på skålens inderside i bund. Øverste kant med 4 små afslag (mindste ca. 1×1 mm., største ca. 4×2 mm.)

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK