2447/852
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Øreklapstol med ben af teak. Sæde, sider og ryg betrukket med rød/brunt skind. Model 2204. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og mindre defekter.
Vurdering
1036359 |