2118/528
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 53”. Arbejdsbord med stel af matforkromet stål og plade af ask. Udført hos E. Kold Christensen, ej stemplet. H. 68,5. L. 140. B. 85.
Købt af nuværende ejers forældre i 1970'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag