2427/​102

Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i guld med landskab på powder blue grund. Senere monteret som opsats med fransk montering af bronze, støbt med bladværk og kæmninger. Kangxi (1668–1722) og 19. årh. H. 23. Diam. 17.

Manglende låg? Aflejringer indvendigt. Montering irret. Støberevne på bronzemontering, dele af gennembrudt kant mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.

I Aarhus
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1113572 1.650 DKK
4468 1.600 DKK
860062 1.550 DKK
1119251 1.500 DKK