2427/102
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i guld med landskab på powder blue grund. Senere monteret som opsats med fransk montering af bronze, støbt med bladværk og kæmninger. Kangxi (1668–1722) og 19. årh. H. 23. Diam. 17.
Manglende låg? Aflejringer indvendigt. Montering irret. Støberevne på bronzemontering, dele af gennembrudt kant mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juli 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud