2427/​102

Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i guld med landskab på powder blue grund. Senere monteret som opsats med fransk montering af bronze, støbt med bladværk og kæmninger. Kangxi (1668–1722) og 19. årh. H. 23. Diam. 17.

Manglende låg? Aflejringer indvendigt. Montering irret. Støberevne på bronzemontering, dele af gennembrudt kant mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

12 bud

855589 2.100 DKK
1119251 (Autobud) 2.000 DKK
855589 1.950 DKK
1119251 (Autobud) 1.900 DKK
855589 1.850 DKK
1119251 (Autobud) 1.800 DKK
1092330 1.750 DKK
1119251 1.700 DKK
1113572 1.650 DKK
4468 1.600 DKK
860062 1.550 DKK
1119251 1.500 DKK