2048/118
Heinrich Buntzen (f. Kiel 1803, d. Frederiksværk 1892)
Skovlandskab med ænder i en sø. Sign. Heinr. Buntzen 1870. Olie på lærred. 41×54,5.
Behov for let overfladerensning. Talrige krakeleringer samt mindre afskalninger. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag