2441/830
Poul M. Volther (f. 1923, d. 2001)
Daybed af eg. Lameller af ask. Udført og mærket hos FDB. H. 34. L. 190. B. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Forstærket med metalbeslag på ved ben. Ældre skruehuller indvendig i ramme.
Vurdering