861/​42

“En qvindelig Figur, som staar ved en Seng, reder sit Haar”. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 28,5×18,5.

Proveniens: C. W. Eckersbergs dødsboauktion, “Fortegnelse over en Samling Malerier, Skizzer og Haandtegninger, tilhörende Boet efter afgangne Professor ved Kunstacademiet C. W. Eckersberg, Ridder af Dannebroge og Dannebrogsmand, hvilke bortsælges ved offentlig Auction, der afholdes i Kunstforeningens Locale Tirsdagen den 17de Januar 1854 og fölgende Dage, imod Betaling til Overretsprocurator Winther, boende paa gl. Amagertorv Nr. 38, 2den Sal”, nr. 106.

På bagsiden gammel etiket: “En kvindelig Figur, som staar ved en Seng, reder sit Haar. Eckersbergs Fortegnelse over Modeller m.m. 1854 Catalog no. 106”. På blændrammen endvidere gammel etiket fra Winkel & Magnussen samt kat. nr. 24.

Eckersberg er ofte blevet kaldt for både “den danske guldalders fader” og “den danske malerkunsts fader”. Sikkert er det i hvert fald, at han var faderen til anvendelsen af kvindelige nøgenmodeller i dansk malerkunst. Da Eckersberg i 1820 blev udnævnt til professor ved akademiet, var det hverken tilladt eller velset at anvende en nøgen kvinde som model for et maleri. Den franske kunstner Saly havde forbudt dette, da han blev direktør for det nyåbnede danske kunstakademi i 1754. Det var først i 1833, at Eckersberg begyndte at anvende kvindelige nøgenmodeller i sin private undervisning og med de såkaldte “sommerøvelser” i 1839, at han indledte en brug af kvindelige nøgenmodeller i sin formelle undervisning på akademiet. Inden da havde Eckersberg dog selv beskæftiget sig med genren, bl.a. da han var i Paris 1810–13. Dette lille modelstudie er formodentlig et tidligt værk. Det både ligner og adskiller sig fra Eckersbergs mest berømte af slagsen: “Kvinde foran et spejl” fra 1839 (Den Hirschsprungske Samling), hvor Eckersberg dog med vellykket påpasselighed har gjort maleriet mere “stuerent” ved at tildække væsentlige dele af kvindens krop med henholdsvis spejlets kant og et hvidt klæde. I begge malerier er den unge kvinde dog ved at gøre sig i stand, så nøgenheden næsten virker naturlig.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag

750.000 DKK