2248/​6

Eigil Knuth (f. Klampenborg 1903, d. København 1996)

“Vestgrønlandsk portræthoved”. Sign. E. Knuth, Mørkefjord, jan. 39. Portrætbuste af støbt kunststen forestillende Zackæus Sandgreen. H. 44.

Proveniens: Major Kurt Bæk (1909–1985), som deltog i “Dansk Nordøstgrønlandsk Ekspedition”, 1938–39 sammen med den portrætterede Zackæus Sandgreen. Busten er modelleret på Mørkefjordstationen i januar, 1939.

Katalog medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 28. november 2022

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag