1244/​716

Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)

“LC-2”. Fritstående tre-personers sofa med stel af forkromet stål, sæde, ryg, løse hynder og armlæn betrukket med sort skind. Formgivet 1929. Stemplet Cassina LC 2, No. 0141843, Le Corbusier. Udført og stemplet hos Cassina, Italien. L. 180.

Meget god stand. Få enkelte ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 30. oktober 2012

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

34.000 DKK

12 bud

34.000 DKK
(Autobud) 32.000 DKK
30.000 DKK
(Autobud) 29.000 DKK
28.000 DKK
27.000 DKK
(Autobud) 26.000 DKK
25.000 DKK
24.000 DKK
(Autobud) 23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK