1244/716
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
“LC-2”. Fritstående tre-personers sofa med stel af forkromet stål, sæde, ryg, løse hynder og armlæn betrukket med sort skind. Formgivet 1929. Stemplet Cassina LC 2, No. 0141843, Le Corbusier. Udført og stemplet hos Cassina, Italien. L. 180.
Meget god stand. Få enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. oktober 2012
Vurdering
Hammerslag
12 bud