1945/1310
Samling smykker af 8, 14 og 18 kt. guld og hvidguld bestående af halskæde, fire ringe, to par ørestikker, et par øreskruer, enlig ørestik og vedhæng, prydet med kulturperler og facetslebne citriner, safirer m.fl. Ringstr. 50–56. L. 2,7–50 cm. Vægt ca. 32.5 g. (13)
Halskæde af forgyldt metal medfølger.
Én øreskrue ej stemplet. En ørering af 14 kt. guld og hvidguld manglende bagstopper. Fremstår med alm. alders- og brugsslitage.
Smykker, 6. november 2019
Vurdering
Hammerslag
15 bud