2144/974
Torsten Johansson (f. Idre 1917, d. Vedbæk 1996, bosat i Danmark fra 1948)
Lænestol af elm. Hynde betrukket med lyst kanvas. Formgivet 1957. Udført hos snedkermester A.J. Iversen.
Mobilia 1957.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og kanthak. Kanvas med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud