Christian Fjerdingstad (f. 1891, d. 1968)
Teservice af forsølvet metal. Bestående af en tekande, en flødekande, en sukkerskål med låg samt en rektangulær bakke. Hanke og lågknopper af rodtræ. Udført og stemplet hos Christofle, France. Tekande: H. 17. B. 20. D. 6,2. Flødekande: H. 10,6. B. 15,6. D. 5,2. Sukkerskål: H. 7,2. B. 10,2. D. 6. Bakke: H. inkl. hanke 6,3. B. 38. L. 49,5. (4)
Litteratur: “Rav & sølv - Christian Fjerdingstad (1891–1968) En dansk sølvsmed i Paris”, variant af teservicet (ekskl. bakke) ill. s. 76.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Tekandens hank er en smule løs i montering. På undersiden af bakken ses gennemslid af forsølvning ved hjørner. Trædele med enkelte små hak. Se venligst detaljefotos.