1635/113
Svensk prismekrone med stel af forgyldt bronze og messing, otte svungne lysarme, behængt med prismer. Gustaviansk form, 19. årh. H. 90. Diam. 80.
Brugsslitage. Enkelte prismer mangler.
Ældre malerier og møbler, 29. august 2016
Vurdering
Hammerslag