Peberkværn af sterlingsølv, grebets knop af elfenben. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus. Vægt inklusive træindsats og stålkværn 218 g. Udført ca. 1950. H. inkl. greb 10,7.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Alders- og brugspatina herunder nogle overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
28 bud