2004/​754 Frantz Hingelberg: Peberkværn af sterlingsølv, grebets knop af elfenben. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus. H. inkl. greb 10,7.

Be­skriv­el­se

Peberkværn af sterlingsølv, grebets knop af elfenben. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus. Vægt inklusive træindsats og stålkværn 218 g. Udført ca. 1950. H. inkl. greb 10,7.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Alders- og brugspatina herunder nogle overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Kunstner

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

8.000 kr.

28 bud

8.000 kr.
(Autobud) 7.500 kr.
7.500 kr.
7.000 kr.
6.500 kr.
6.000 kr.
(Autobud) 5.500 kr.
5.500 kr.
4.600 kr.
4.400 kr.
(Autobud) 4.200 kr.
4.000 kr.
3.600 kr.
(Autobud) 3.400 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
2.900 kr.
2.500 kr.
(Autobud) 2.400 kr.
2.300 kr.
2.100 kr.
(Autobud) 2.000 kr.
2.000 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.