1721/​1668

To antikker bestående af etruskisk bucchero kantharos og romersk lampe formstøbt med Jupiter på ørn, dekoreret i brun glasur. Italien, 5.-6. årh. f. Kr. og 1. årh. e. Kr. H. 11 cm. Diam. 12 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Fremstår med afslag og revner.

Varia, 25. maj 2017

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK