1721/1668
To antikker bestående af etruskisk bucchero kantharos og romersk lampe formstøbt med Jupiter på ørn, dekoreret i brun glasur. Italien, 5.-6. årh. f. Kr. og 1. årh. e. Kr. H. 11 cm. Diam. 12 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fremstår med afslag og revner.
Varia, 25. maj 2017
Vurdering
Hammerslag