12031/61
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
Kande af metal, hank beviklet med hvid plastflet. Udvendigt dekoreret med gul emalje, indvendigt med hvid emalje. Udført og stemplet hos Dansk Designs Denmark, JHQ. H. 24,5.
Sparsom brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Kunst, antikviteter & design, 30. juli 2020
Vurdering
Hammerslag