2045/726
Inger Hanmann (f. Stege 1918, d. Frederiksberg 2007)
Cirkulær skål af sterlingsølv, dekoreret med hvid, lyseblå, mørkeblå og sort emalje. Stemplet monogram I.H. Udført og stemplet hos A. Michelsen, med årskode R9=1967. Vægt 1003 g. H. 13,3. Diam. 21.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med nogle mindre afslag i emalje.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud