876/​1575

Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)

Stor frugtskål af sterlingsølv med hamret overflade og to flade, buede hanke med kugler. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1935. Formgivet 1933. Vægt 1292 gr. H. 14,6. B. max. 23.

Litteratur: Jörg Schwandt: “Karl Gustav Hansen Sølv/Silber 1930–1994”, model ill. s. 140. Modelnr. 141.

Dette emne handles i fuldmoms

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Kunsthåndværk & design, 7. december 2017

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK