Kinesisk skole, midt 19. årh.
The Bund, Shanghai med talrige figurer foran bygningerne, i forgrunden Engelske og danske skibe samt kinesiske junker som ligger for anker. Olie på lærred. 29×37 cm.
Proveniens: Dansk privat samling.
Asiatisk kunst, 29. november 2017