Anders Lunde (f. København 1809, d. sst. 1886)
Landskab fra Italien med en hyrde, der driver får frem mod en landsby. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 35,5×55.
Retoucheringer og en reparation i midten af lærredet. Nogle minimale afskalninger. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020