97/​37

Knud Larsen (f. Vinderød 1865, d. Frederiksberg 1922)

To fiskerkoner ved stranden i blæsevejr, Nordjylland. Maleri. Sign. Knud L. 1912–13. 54×70.

Udstillet: “Kunst i Odder-Eje”, 1950 nr. 7, her med titlen “Ved stranden”. Proveniens: Bygmester Peter Nielsens samling. Afbildet

Ældre malerier, 9. august 2004

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK