Knud Larsen (f. Vinderød 1865, d. Frederiksberg 1922)
To fiskerkoner ved stranden i blæsevejr, Nordjylland. Maleri. Sign. Knud L. 1912–13. 54×70.
Udstillet: “Kunst i Odder-Eje”, 1950 nr. 7, her med titlen “Ved stranden”. Proveniens: Bygmester Peter Nielsens samling. Afbildet
Ældre malerier, 9. august 2004