2008/544
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 236”. Tre-personers sofa af massiv eg, armlæn og løse epeda hynder betrukket med lyst grønt uld. Model GE 236/3. Designet 1955. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. L. 210.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 5–6, 1955, s. 90.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Let falmet betræk.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag