Jens Juel eller dennes stil, 18. årh.s slutning
“Landskab fra Schweiz. Creux de Genthod?” 1780erne? Usigneret. Olie på malepap. 28×38.
Antagelig en replik efter værket i Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 467, afb. bd. II, s. 294.
På bagsiden betegnet Jens Juel. Restaureret i 1975 af konservator ved Nationalmuseum i Stockholm Gustav Jaensson, som anser det for at være et tidligt arbejde af Jens Juel.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer.
Malerier, 23. februar 2011